طرز کار با دستگاه ارده گیر

طرز کار با دستگاه ارده گیر

دستگاه ارده گیری را می توان یکی از ماشین های روغن گیری در نظر گرفت. از این دستگاه برای تولید ارده از کنجد و همچنین برای تولید روغن از انواع گیاهان و دانه های روغنی مانند بادام زمینی، گردو، بادام و پسته استفاده می شود. دستگاه های ارده گیر بر اساس راندمان کار و ظرفیت تولید به عنوان مدل های خانگی، مغازه ای، عطاری و لبنیاتی طبقه بندی می شوند.

برای راه اندازی خط تولید خانگی به خصوص برای تولید ارده کنجد طبیعی و ارگانیک در منزل یا مغازه ها و فروشگاه های کوچک، دستگاه ارده گیر خانگی بسیار کاربردی است که با توجه به سایز دستگاه، ظرفیت تولید ارده بین 1.5 تا 30 کیلوگرم ارده در ساعت متغیر است.

انواع دستگاه ارده گیر


ارده گیرها بسته به اندازه دستگاه، قدرت موتور و راندمان تولید ارده به انواع دستگاه ارده گیری خانگی یا صنعتی طبقه بندی می شوند. مدل خانگی دستگاه در مقایسه با نوع صنعتی آن طبیعتاً قدرت موتور کمتر و ظرفیت تولید کمتری دارد و مواد مصرفی آن برای راه اندازی یک کسب و کار کوچک در مغازه، کارگاه یا خانه مناسب تر است.

ارده گیر خانگی

ارده گیر خانگی در سایزهای کوچک و مدل های رومیزی تولید و در بازار عرضه می شود. یکی از ویژگی های دستگاه این است که فضای کمی را اشغال می کند و می توانید با استفاده از این دستگاه نسبتا کوچک به ازای هر 40 کیلوگرم کنجد 40 کیلوگرم ارده طبیعی تهیه کنید.

ارده گیر صنعتی

دستگاه ارده گیر صنعتی یکی از دستگاه ها و ماشین آلات صنایع غذایی محسوب می شود که در سایز بزرگتر از نوع خانگی با ظرفیت بازدهی بالا طراحی و ساخته می شود و مصرف آن بیشتر در کارخانه ها یا مغازه های بزرگ با حجم زیاد می باشد.

نکته مهم در خرید ارده گیر صنعتی این است که باید به قدرت موتور دستگاه و همچنین میزان انرژی مصرفی دستگاه توجه کرد. در ساخت دستگاه از سنگ طبیعی، سنگ مصنوعی و ماردون فلزی استفاده شده است. در حال حاضر تولیدکنندگان ایرانی از سنگ مهریز یزد برای تولید ارده نرمتر و باکیفیت تر در تولید دستگاه های ارده گیر استفاده می کنند که کوچکترین لرزش و صدا نداشته باشد و ارده با کیفیت و خالص را به دست مشتری برساند.

ارده-گیر-صنعتی (1)

طرز کار دستگاه ارده گیر

دستگاه ارده گیر دو سطح سنگی گرد و آجدار را با سرعت بالا می چرخاند تا انواع دانه های روغنی را خرد کرده و با توجه به مواد مصرفی، ارده یا روغن نباتی تولید کند. وجود این مکانیزم در این دستگاه باعث تسریع در تولید ارده مرغوب می شود.

با له کردن کنجد بین دو سطح سنگی دستگاه، ارده طبیعی با طعم مطبوع به دست می آید. درشتی و نرمی ارده به دست آمده به تکنولوژی ما برای تنظیم فاصله بین سنگ ها بستگی دارد، هر چه فاصله بین سنگ ها کمتر باشد، ارده به دست آمده نرمتر و کیفیت بهتری دارد و روغن کنجد به راحتی جدا می شود.

با این مکانیزم دستگاه، قادر به تولید روغن بادام زمینی، روغن پسته، روغن گردو و روغن از سایر دانه های روغنی خواهیم بود. تکنیک ارده سازی در دستگاه ارده به این صورت است که سنگ بالایی ثابت می ماند و سنگ پایینی به سرعت می چرخد. البته این تکنیک با سرعت و دقت کمتری در دستگاه های سنتی استفاده می شود.

برای تولید روغن نباتی باید فاصله بین سنگ ها را تغییر دهیم که در هنگام کار با دستگاه به راحتی امکان پذیر است و با استفاده از دسته اهرمی گالوانیزه تنظیمات دستگاه را می توان تغییر داد. ویژگی خاص این واحد وجود دو سطح سنگی قابل تغییر و تنظیم مجدد می باشد.

هرچه فاصله بین سنگ ها کمتر باشد، کنجد کاملا له می شود و ارده کنجد و روغن کنجد به راحتی جدا می شوند. همین امر در مورد سایر دانه های روغنی نیز صدق می کند. امروزه با توجه به انرژی‌زا بودن ارده و روغن کنجد، تقاضا برای خرید ارده و روغن آن رو به افزایش است که این امر موجب رونق بازار تجاری و تولید و فروش ارده با کمک دستگاه‌های ارده گیر شده است.

دستگاه ارده گیر در مدل های رومیزی و جمع و جور در شرکت بتین موجود است و به افراد کمک می کند تا مشاغل خانگی را راه اندازی کنند و از انواع دانه های روغنی ارده ارگانیک و همچنین روغن کنجد و روغن گیاهی تولید کنند. از این نظر که مصرف ارده همراه با شیره انگور یا خرما به دلیل وجود املاح معدنی، آهن و کلسیم به عنوان یک محصول مغذی با ارزش غذایی بالا در صبحانه افزایش می یابد، راه اندازی خط تولید و رسیدن به میزان بالایی سودآور است.

ویژگی های عملکردی دستگاه ارده گیر

استفاده از دو تخته سنگ در دستگاه

استفاده از ورق فولادی در تولید قطعات ماشین آلات

مصرف بهینه برق

دارای گارانتی و خدمات پس از گارانتی می باشد

تمیز کردن آسان قطعات ماشین

استفاده آسان از دستگاه بدون نیاز به آموزش خاص

جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی های لازم جهت خرید واحد با مشاورین بتین تماس حاصل فرمایید.

کسب و کار با خرید دستگاه کره بادام زمینی
کسب و کار با خرید دستگاه کره بادام زمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *